מהו המצב החוקי של הפונדקאות באוקראינה?

בשנים האחרונות, ישנה דרישה הולכת וגוברת לפונדקאות בחו"ל. זאת מכיוון שהחוקים בארץ מגבילים מאוד את הנושא ומאפשרים רק לזוגות נשואים לשכור את שירותיה של פונדקאית מהארץ, וגם זאת לאחר נהלים ברורים והנחיות. יחד עם זאת, פונדקאות באוקראינה היא הפתרון שמוצאים אנשים המעוניינים להיות חד הורים או זוגות חד מיניים שלא ויתרו על החלום להיות הורים לילדים. אוקראינה וארצות נוספות כמו הודו או גיאורגיה מספקות נשים רבות המעוניינות להשכיר את שירותיהן לטובת אנשים אלו במסגרת הסדר שכולם יוצאים ממנו נשכרים, ומעניק הזדמנות לרווחה כלכלית עבור הפונדקאית ותוספת למשפחה עבור רבים.

בדיקת מסמך עו"ד

חוקית ומהימנה

אוקראינה היא אחת המדינות שבהן נושא הפונדקאות מפותח ביותר, ובאופן יחסי לישראל ולמדינות אחרות היא מקלה על אנשים המעוניינים לשכור את השירותים של נשים אוקראינות כפונדקאיות ועל מתן השירותים האלו. פונדקאיות אלו בנות גיל שנע בין 20-40, הן בריאות בנפשן ובגופן, ואינן חייבות להיות נשואות. יתרון נוסף של פונדקאות באוקראינה הוא שהמדינה מתירה להורים להירשם כהוריו של העובר מלכתחילה, ולא רק לאחר היוולדו, מה שמספק להורים המיועדים שקט נפשי ובטחון רב בתהליך. הפרוצדורה מתנהלת כבר מספר שנים ללא בעיות או חריגות ומעניקה פתרון לאנשים רבים שמשנים את חייהם ללא היכר עם המתנה הנפלאה הנקראת "הורות".

אופציה זאת מאפשרת לפונדקאית להיות האם הביולוגית של העובר במקרים שבהם אין אישה שיכולה לתרום ביצית. בנוסף, ישראלים רבים אוהבים את המראה האוקראיני האירופאי ומעדיפים אותו לעומת אפשרויות אחרות, כמו גאורגיה או הודו. בארץ קיימות כמה סוכנויות המתמחות בתהליך של פונדקאות באוקראינה: מציאת פונדקאית מתאימה; ביצוע בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות רלוונטיות; תהליך ההפרייה עצמו; טיפול במסמכים ובאישורים הנחוצים; ליווי הפונדקאית וההורים המיועדים לכל אורך ההריון; ורישום התינוק במשרד הפנים.

חוק הפונדקאות באוקראינה

החוק האוקראיני הינו אחד החוקים המתקדמים ביותר בעולם, ככל שהדבר נוגע להליך פונדקאות, והוא מעגן את מרבית הזכויות והחובות הנובעות מביצוע ההליך באוקראינה.

כך, מגדיר החוק האוקראיני כי לאם הפונדקאית לא יהיה כל קשר גנטי לתינוק שייוולד, וכי הוריו המיועדים הם שיירשמו כהוריו של התינוק בתעודת הלידה. במקרים אחרים, אשר החוק אינו מגדיר מפורשות, בתי המשפט של אוקראינה הם אשר מאפשרים את ניתוק הקשר בין האם הפונדקאית לבין התינוק (ממש כפי שבתי המשפט בארץ נותן ליתן פרשנות מרחיבה לחוקים, ובלבד שהדבר עולה בקנה אחד עם "רוח" החוק).

האספקטים המשפטיים השונים של הפונדקאות מוסדרים בסעיפי החוק הבאים:

 • סעיף 123 לחוק המשפחה של אוקראינה (כפי שתוקן ביום 22.12.2006) מסדיר את שיוך הילד במקרה שנולד בסיוע של טכנולוגיות פוריות מתקדמות:
 • סעיף 1. אם האישה נכנסה להריון באמצעות טכנולוגיית טיפולי פוריות מתקדמת לאחר קבלת הסכמת הבעל, הבעל נרשם כאביו של הילד אשר נולד על ידי אשתו.
 • סעיף 2. אם ביצית שמופרית על ידי בן זוג נשתלת ברחמה של אישה, בני הזוג יהיו הוריו של הילד.
 • סעיף 3. כאשר ביצית של אישה אחרת מופרית על ידי הזרע של הבעל ומושתלת אצל אשתו, הילד יהיה שייך לשני בני הזוג.
 • סעיף 48 לחוק הבריאות האוקראיני (כפי שתוקן ביום 12.2.2008)

הפריה מלאכותית והשתלת עוברים יבוצעו בהתאם לתנאים, לצווים ולנהלים אשר יוסדרו על ידי משרד הבריאות האוקראיני, אשר יסדירו מבחינה רפואית את גיל האישה, אילו הליכים רפואיים יידרשו את אישור הבעל, תרומה אנונימית וסודיות רפואית.

ההוראה בדבר רישומו של יילוד נקבע בצו 140/5 של משרד המשפטים האוקראיני, מיום 18.11.2003:

 • סעיף 2.2. במקרה של לידת ילד על ידי אישה שברחמה הושתל העובר אשר הופרה על ידי אחד מבני הזוג, הילד יירשם בהתאם להצהרת בני הזוג, אשר נתנו את הסכמתם לפונדקאות. במקרה כזה, בצירוף המסמכים המעידים על לידת הילד, האישה (הפונדקאית) צריכה לספק הסכמה, מאושרת על ידי נוטריון, לרישום בני הזוג כהוריו של הילד.
 • הקוד האזרחי של אוקראינה (לאחר התיקון מיום 21.1.2010) מסדיר למי קמה הזכות להשתתף בתכנית שירותי פוריות מתקדמים:
 • סעיף 281. אישה או גבר בגירים רשאים להיעזר בשירותי פוריות מתקדמים בהתאם למצבם הרפואי, כפי שקבוע בחוק.
 • צו שירותי הבריאות האוקראיניים (מיום 23.12.2008):
 • סעיף 1.3. מוסדות רפואיים מאושרים רשאים לבצע הפריות מלאכותיות.
 • סעיף 1.4. חולים רשאים לבחור בכל מוסד רפואי לשם קבלת טיפולי פוריות.
 • סעיף 1.6. שירותי פוריות מתקדמים יבוצעו בהתאם לקריטריונים רפואיים, בהסכמה מלאה וחופשית של המטופלים ואישור בכתב של המטופלים לשימוש בטכנולוגיות טיפולי פוריות מתקדמות.
 • סעיף 1.7. אישה ו/או גבר בגירים, בהתאם למצבם הרפואי, יכולים לפנות לקבלת שירותי פוריות מתקדמים בהתאם להוראות סעיף 281 לקוד האזרחי האוקראיני.

לייעוץ ראשוני ללא עלות - חייגו: 077-996-9272 - או השאירו פרטים: