פונדקאות – להיות הורים בכל מחיר

ישראל היא אחת המדינות המפותחות ביותר בכל הקשור להריון ולידה, והורות היא סטטוס הנמצא (כמעט) מעל הכל – מה שבא לידי ביטוי בריבוי מרפאות פריון; תמיכה מדינית, רפואית וחברתית בכל הקשור לנושא; עידוד תחום האימוץ; והתפתחות משמעותית בנושא פונדקאות. מדובר על פתרון לנשים נשואות שאינן יכולות להביא ילד לעולם, בדמות אשה אשר נושאת ברחמה ילד עבורם. החוק שונה בין מדינה למדינה, אך הוא חוקי ולגיטימי מאוד, והופך נשים רבות ואנשים רבים בישראל ובכל העולם למאושרים מאוד כיוון שהם מגשימים את חלומם להיות הורים ואת ייעודן להיות אמהות.
חוקי מדינת ישראל מתירים משנת 1996 את שכירת שירותיה של פונדקאית במקרים שבהם זוג נשוי (ולא זוגות הומוסקסואלים, או אנשים בודדים) אינו יכול להביא ילדים לעולם באופן ביולוגי. על האשה הפונקדאית להיות רווקה, גרושה או אלמנה, בכדי שלא יווצר חלילה מצב של ממזרות וללא קשר משפחתי עם ההורים המיועדים. כמו כן, על הפונדקאית להיות בת דתה של האם המיועדת. פונדקאות בארץ מותרת במידה והפונדקאית נמצאת בין הגילים 22 – 38, ולה לפחות ילד אחד (ועד ארבעה ילדים). החוק קובע גם כללים ברורים בנוגע לתשלום לפונדקאית בכדי שלא יווצר מצב של ניצול.
אופציה של אם פודנקאית עשויה להתממש מחוץ לישראל בדרכים נוספות: בחו"ל הפונדקאית יכולה להיות האם הביולוגית של העובר, ולהיות מופרית מהגבר (בן זוגה של האשה שלא יכולה ללדת). כמו כן מותר מצב שבו זוגות חד מיניים או אנשים בודדים שמעוניינים להפוך להורים פונים לשירותיה של פונדקאית. המדינות העיקריות שבהן מתממשים סוגים אלו של פונדקאות הן הודו, גאורגיה או ארמניה. מקרים אלו מתאפשרים באמצעות סוכנויות המתמחות בשירותים אלו הכוללים איתור פונדקאיות; ליווי רפואי ופסיכולוגי; היכרות ותיאום בין הפונדקאית עם הזוג או היחידים; ורישום התינוק על שם הוריו.

השאירו פרטים ונשמח לענות על כל שאלה

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.