אימוץ ילדים – להעניק שמחה ולזכות באושר

הבאת ילדים לעולם היא צורך וכמיהה בסיסית, המשותפת כמעט לכולם. יש כאלו אשר יולדים ילד לאחר נישואים ומתוך זוגיות ואילו אחרים כמהים לכך למרות היעדר בן זוג קבוע בחייהם. כך או אחרת, מדובר על משהו טבעי ביותר. הזכות להורות היא אחת הזכויות המעוגנות ביותר בחוק הישראלי, אשר מבטאת עד כמה הריון ולידה משמעותיים בחברה שלנו. אימוץ ילדים, תרומת ביציות ופונדקאות הן דוגמאות למעורבותו של החוק ביצירת פתרונות שונים שיעניקו ילד גם למי שלא הצליח לבצע זאת בקלות בדרך הטבע. מדובר אמנם בתהליכים מעט ארוכים ומורכבים אבל בהחלט משתלמים.

הורים עם ילד בים

תהליך אימוץ ילדים

אימוץ הוא אחת הפעולות הנדירות ביותר בנדיבות שלהן ובעובדה כי הן נובעות אך ורק מתוך תשוקה עמוקה להיות הורים. זוגות ובודדים שלא יכולים להיות הורים ביולוגים לילדים כדרך הטבע אך עדיין מעוניינים לחוות הורות פונים לאופציה זאת. אימוץ ילדים הוא תהליך אשר מסב אושר רב לכל הגורמים המעורבים: ראשית, הוא מגשים את החלום להפוך להורים; הוא מעניק הזדמנות לחיים מאושרים לתינוקות ולילדים אשר לא התמזל מזלם להיוולד להורים ראויים; והם פותרים בעיה קשה ועצובה למי שלא יכול להחזיק בילד הביולוגי שלו מסיבות שונות.

תהליך האימוץ בישראל עשוי לארוך זמן רב, בעיקר לגבי תינוקות עד גיל שנתיים. מכיוון שהביקוש גדול מן ההיצע רבים פונים לאלטרנטיבה ומאמצים ילדים מחו"ל. מדינת ישראל מתירה אופציה זאת אך מתנה אותה בהתנהלות מול עמותה חוקית ובפיקוח של משרד העבודה והרווחה. פיקוח זה מונע אימוץ ילדים אשר נחטפו ונמכרו תמורת כסף, או מצבים שבהם ההורים המאמצים לא מודעים לפרטים חשובים וקריטיים בנוגע לבריאותו של הילד. עמותה זאת מלווה את התהליך כולו ודואגת לגיורו של הילד עם הגיעו לארץ. שכירת שירותיו של עו"ד מומלצת מאוד במקרים אלו ומבטיחה את ההתנהלות התקינה והמהירה של התהליך.

כיום, הביקוש לאמץ ילדים מעל גיל שנתיים מהארץ נמוך יחסית בהשוואה לזה של ילדים צעירים יותר. זאת מכיוון שילדים מעל גיל שנתיים מוצעים לאימוץ כיוון שלרוב הם מוגדרים כבעלי צרכים מיוחדים – בעלי מוגבלויות פיזיות או נפשיות; ילדים שמסיבות שונות הוריהם לא יכולים לדאוג לרווחתם; או ילדים במצב של סיכון. אימוץ ילדים אלו מהווה מצווה של ממש – הענקת בית לילד הזקוק נואשות לחום ואהבה. יחד עם זאת, ישנם נהלים ברורים המחייבים את כל המעוניינים להיות הורים מאמצים: בני גיל 18-43; ללא עבר פלילי; בעלי הכנסה קבועה ואיכות חיים ראויה ונורמטיבית; ובעלי בריאות נפשית ופיזית תקינה.

ליווי עם צוות הזכות להורות

רצונם של אנשים להיות חד הוריים או של זוגות חד מיניים להפוך להורים הוא מובן וטבעי. החוק הישראלי מערים קשיים על זוגות שאינם נשואים המעוניינים להביא ילד לעולם, אך ישנן פירצות חוקיות המתירות זאת על ידי קשר עם מדינות אחרות. רבים מאמצים ילדים מחו"ל; שוכרים את שירותיהן של פונדקאיות מארצות זרות; או משלמים עבור תרומת ביציות של נשים מאוקראינה או גיאורגיה לדוגמה. הזכות להורות מאפשרת אלטרנטיבות אלו, ומעניקות לילדים רבים בית חם ואוהב; מגשימות חלום עבור מי שכמעט והתייאש מלהיות הורה לילד; ומכבדות מאוד את שאר המעורבים מבחינת שכר הולם, תנאים ראויים ויחס חם.

פנייה לאימוץ, תרומת ביציות או פונדקאות בחו"ל מעוגנים בחוק הישראלי באמצעות חוקים ופיקוח. אימוץ בחו"ל לדוגמה מותר רק באמצעות תיאום עם עמותה חוקית ובפיקוח של משרד העבודה והרווחה. תרומת ביציות ופונדקאות מתבצעות בליווי בעו"ד ובסיומן נרשם הילד במשרד הפנים. כל האפשרויות כוללות גיור הילד המאומץ וקבלתו כילד לגיטימי של הוריו. הזכות להורות היא אחד הנושאים המדוברים ביותר בעשורים באחרונים, עקב המחאה נגד אפליית זוגות חד מיניים ואנשים המעוניינים להביא ילד לעולם במסגרת שאינה נישואים אך בהחלט מספקת חום, אהבה ותמיכה לילד שזקוק לכך.

השאירו פרטים ונשמח לענות על כל שאלה

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.