"מזל טוב, אתם הורים" – פונדקאות באוקראינה עם הזכות להורות

פונדקאות באוקראינה

בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות שאינם מסוגלים להרות או לשאת הריון פונים לאופציית הפונדקאות. אחת המדינות המתקדמות ביותר בתחום הפונדקאות היא אוקראינה – במדינה זו קיימות פונדקאיות איכותיות בזמינות גבוהה וניתן לבצע את התהליך בצורה מהירה, עם מינימום בירוקרטיה ובמחיר נוח. חברת "הזכות להורות" גאה ללוות זוגות ישראלים רבים שהחליטו לבצע את התהליך ולסייע להם להגשים את חלומם להפוך להורים.

שוחחנו עם ג'ואן ומאור מאשדוד, הורים ללני בן עשרה חודשים, שעברו יחדיו הליך פונדקאות באוקראינה בליווי "הזכות להורות". הם סיפרו לנו על התהליך הייחודי והתחושות שנלוו אליו לאורך הדרך.

ג'ואן ומאור ניסו להביא ילד לעולם במשך עשר שנים, במסגרתן עבר הזוג טיפולי פוריות שעלו בתוהו. לאחר מכן נרשמו ג'ואן ומאור לאימוץ וחיכו כמעט שנתיים. "כאשר הבנו שאין תקווה באופק ושנצטרך לחכות לאימוץ עוד זמן רב החלטנו ללכת על הפתרון של פונדקאות", מספרת ג'ואן. "בעמותת אימוץ הילדים 'עתיד לילדים' המליצו לנו על דימה ועל 'זכות להורות'. יצרנו קשר, נפגשנו פעם אחת ומיד סגרנו".

קצת על תהליך הפונדקאות באוקראינה

היו לכם חששות לקראת תחילת התהליך?
"פחות חששנו, בעיקר הייתה המון ציפייה. היינו כבר בשלב בו עברנו כל כך הרבה שנים של ניסיונות שכשלו ואחרי המתנה לאימוץ, אז כבר רצינו וציפינו להפוך לאמא ואבא".

התהליך של ג'ואן ומאור היה מהיר להפליא. "אחרי הפגישה הראשונה טסנו לקייב לחתום על חוזה עם המרפאה, פגשנו את מירה המקסימה שאחראית על הפונדקאית. באופן מיידי נמצאה לנו פונדקאית". הניסיון הראשון עמה לא צלח ובמהרה הגיע הניסיון השני – תוך פחות משנה מתחילת התהליך יצא לני לאוויר העולם!
השניים טסו לקייב שלוש פעמים, בפעם הראשונה עבור החתימה, בפעם האחרונה עבור הלידה ובין לבין החליטו לטוס שוב כדי לבקר את הפונדקאית ולקחת חלק בסקירת המערכות השנייה – "לא היינו חייבים אבל הרגשנו צורך. בכלל, לכל אורך התהליך דאגו לשתף אותנו בכל שלב, בתוצאות הבדיקות ובכל מידע חדש ורלוונטי".

ג'ואן ומאור ידעו את התאריך המשוער של הלידה אבל החליטו לטוס כמה ימים קודם לכן. "קיבלו אותנו מדהים! בליווי מתמיד, תמיד עונים לכל שאלה וזמינים בכל צעד וצעד. חיכינו כמה ימים ואז בוקר אחד אנחנו מקבלים טלפון ממירה: 'מזל טוב, אתם הורים'. הגענו במהירות לבית החולים שם חברנו למירה ופגשנו את לני – שעתיים בלבד אחרי שנולד".

איך התנהלה הפגישה הראשונית עם התינוק?
"הפגישה הייתה ממש מרגשת. מירה לא עזבה אותנו לרגע, היא תרגמה לנו את כל מה שהצוות אמר. היא גם קנתה לו בגדים ושמיכה במתנה, מהשמיכה, אגב, הוא עדיין לא נפרד. הצוות היה נהדר כשאת השיחות ניהלנו בין התרגום של מירה לבין קצת פנטומימה. נשארנו עם לני בחדר פרטי וקיבלנו כל מה שהוא צריך, כולל אוכל. החוק הוא להשאיר את התינוק ארבעה ימים בתינוקייה, אבל לפני שהתכוונו לצאת נאמר לנו שהוא קצת צהוב אז השארנו אותו ליום נוסף".

בדרכי הבירוקרטיה העקלקלות הלכו איתם יד ביד צוות "הזכות להורות" ובראשו דימה שכבר הספיק להגיע גם הוא לקייב. "הם מכירים את כולם, עזרו לנו לתקתק את זה. הוצאנו תעודת לידה, נרשמנו כהורים. הלכנו לשגרירות ועשינו בדיקת DNA, שלחו את זה לארץ וזה מה שלקח זמן בעצם – נשארנו חודש ויום. כשהדרכון היה מוכן הלכנו לקחת אותו וביום למחרת כבר היינו במטוס חזרה לארץ".